ADIYAMAN HAKKINDA SAYFASI

Adiyaman Universitesi

adiyaman-universitesi
adiyaman-universitesi
adiyaman-universitesi
adiyaman-universitesi
adiyaman-universitesi
adiyaman-universitesi adiyaman-universitesi adiyaman-universitesi adiyaman-universitesi adiyaman-universitesi
Hakkında;

Adıyaman Üniversitesi Logosu temel olarak üç temsili figürden oluşmaktadır.

  1. Hilal
  2. Adıyaman Lalesi (Ters Lale)
  3. Su Damlaları

Logomuz; sadelik, temsiliyet, yerellik, millilik, evrensellik, bilimsellik ve uyum gibi temel düşünce ve kavramlar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Logomuz öncelikle bağımsızlık, özgürlük sembolü, karanlıklar içinde daima yol gösterici, zamanın belirleyicisi, kültürel çağrışımları oldukça zengin ve milletimizce kabul gören göz bebeğimiz hilalden oluşmaktadır. Hilal simgesi bilindiği üzere ilim, irfan, fazilet, adalet, sevgi ve Sevgilinin de simgesidir. Hilalin yukarıya doğru 45 derece açılı bir şekilde olması ise sürekli bir gelişme ve yükselmenin ifadesidir.

Adıyaman Lalesi İlimizin öne çıkmış endemik çiçekli bir bitkisidir. Endemik bitkiler, bulundukların yörelerin coğrafik işaretleridir. Hilalle uyumu, şehrimizi temsiliyeti kadar tarihi çağrışımları da zengin olan bir çiçektir, lale. Logoda bulunan iki adet lale çiçeği, su damlaları ile teşkil edilmiştir.

Su damlası, İlimizin bulunduğu coğrafyanın su medeniyetlerine bağlı bugünü ve geçmişini hatırlatmaktadır.

Logodaki iki lale, damlalar, hilal-lale ikilisi ise Adıyaman’ın geçmişi ve bugününde bulunan birlikte yaşama erdem ve kültürünü ve farklı renk tonlarının kaynaşmasını sembolize etmektedir.

Yorum yapmak için "Giriş" yaparak yorum yapabilirsiniz.
Yorumlar;
İletişim Bilgileri