ANTALYA HAKKINDA SAYFASI

Antalya Aspendos Antik Kenti

antalya-aspendos-antik-kenti
antalya-aspendos-antik-kenti
antalya-aspendos-antik-kenti
antalya-aspendos-antik-kenti
antalya-aspendos-antik-kenti
antalya-aspendos-antik-kenti antalya-aspendos-antik-kenti antalya-aspendos-antik-kenti antalya-aspendos-antik-kenti antalya-aspendos-antik-kenti

Aspendos ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden bir tanesi olup, Belkıs ismiyle de bilinmektedir. Gerek yerli gerekse yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan bu yer ülkemizin önemli tarihi yerlerinden bir tanesidir. Birçok özelliği ile kendi türü içinde ayrı bir yere sahip bulunmaktadır. Aspendos antik kentinin tamamı hakkında ayrıca bilgi verilecek olmakla birlikte Aspendos tiyatrosuna ayrı bir yazıda yer vermemizin daha uygun olacağını düşündüğümüzden bu yapı ayrı olarak verilmiştir. İşte ülkemizin önemli tarihi yapılarından bir tanesi olan Aspendos antik kentinde yer alan Aspendos Tiyatrosunun özellikleri.

Aspendos Tiyatrosu özellikleri nelerdir?

-Aspendos Tiyatrosu Antalya ili Serik ilçesinde Belkıs köyünde yer almaktadır. Bu nedenle bu tiyatroya Belkıs Tiyatrosu adı da verilmektedir. Bu tiyatro Belkıs Antik Kenti veya Aspendos Antik kentinin en önemli yapısı olup, Aspendos Antik kentinin bu kadar ünlü olmasındaki en önemli paya sahip yapıdır.

-Aspendos Tiyatrosunun inşaa edildiği tarih Milattan sonra ikinci yüzyıldır. Yani aşağı yukarı 1800 yıllık bir tarihe sahip bulunmaktadır.

-Site editörü olarak bizimde ziyaret etmiş olduğumuz (yazımıza eklediğimiz resimlerin tamamı kendi çekmiş olduğumuz resimlerdir) bu antik tiyatro aradan geçen o kadar zamana karşın günümüze kadar kalmayı başarmış önemli yapıtlardan bir tanesidir. Tabiki yapıldığı şekli ile kalmamakla birlikte birçok yerinde hasarlar oluşmuş olup, özellikle seyirci için yapılmış taştan merdivenler ve oturaklardan bazıları kırılmış çıkmış olup, yenileme çalışmalarında bu taşların yerine mermerden taşlar eklenmiştir ve mermerler ne yazık ki tarihi dokusunu epey bir şekilde bozmuştur.

-Aspendos resimlerden de anlaşılacağı üzere bir açık hava tiyatrosudur.

-Roma tiyatroları içinde günümüze kadar çok iyi şekilde sağlam kalabilmiş yegâne yapılardan bir tanesidir.

-Bu muhteşem yapıyı yapan mimar Zeno’dur.

-Bu tiyatronun yapımı yaklaşık olarak 25 yıl civarında sürmüştür. Yaklaşık olarak Milattan sonra 138 ila 164 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir.

-Bu antik tiyatro Aspendos şehrinin yerli tanrıları ile İmparator ailesine sunulmuştur.

-Tarihi bir yapı olmasına karşın birçok kez özellikle konserler gibi etkinlikler için kullanılmış olup, halende kullanılmaktadır.

-Aspendos Antik Tiyatrosu tarihtiler tarafından en görkemli, en işlevsel, en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz roma tiyatrosu olarak nitelendirilmektedir.

Tanıtım Videosu
Yorum yapmak için "Giriş" yaparak yorum yapabilirsiniz.
Yorumlar;