ANTALYA HAKKINDA SAYFASI

Antalya Xanthos Örenyeri

antalya-xanthos-orenyeri
antalya-xanthos-orenyeri
antalya-xanthos-orenyeri
antalya-xanthos-orenyeri
antalya-xanthos-orenyeri
antalya-xanthos-orenyeri antalya-xanthos-orenyeri antalya-xanthos-orenyeri antalya-xanthos-orenyeri antalya-xanthos-orenyeri

Xanthos Örenyeri

Ksanthos, başlıca Likya ve Roma akropollerinden oluşan bugünkü Eşen Çayı kenarındaki ovaya hakim iki tepeüzerinde kurulmuş olan bir kenttir.

M.Ö. 545-546 yıllarında Pers egemenliğine girene kadar bağımsızlığını sürdüren kent, M.Ö. 475–450 yılları arasında büyük bir yangın felaketi geçirmiştir. M.Ö. 2. yy.’da Likya Birliğinin başkenti olan Ksanthos, M.Ö. 42 yılında Romalıların kontrolüne, daha sonraki dönemde ise 7. yy. Arap akınlarına kadar piskoposluk merkezi olarak Bizans egemenliğinde kalmıştır.

Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarla insanlık tarihineışık tutan bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

 

Fethiye-Kaş karayolu üzerinde, Fethiye’ye 46 km. uzaklıktaki Kınık Beldesinde yer alan şehir, Xanthos Nehri (bugün Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur.

 

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:30

Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati: 18:30

Kasım-Mart
Kış Açılış Saati: 08:30

Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati: 17:00

 

Tatil Günü:
Yok

Giriş Ücreti: 10 TL

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Tanıtım Videosu
Yorum yapmak için "Giriş" yaparak yorum yapabilirsiniz.
Yorumlar;