KOCAELİ HABER DETAY SAYFASI

GTÜ’de kurulacak olan NMR Laboratuvarı Türkiye’de ilk olacak

  • 01.12.2016, 13:37:49
  • EĞİTİM
  • KOCAELİ
  • IHA
gtu-de-kurulacak-olan-nmr-laboratuvari-turkiye-de-ilk-olacak
Gebze Teknik Üniversitesi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) arasında “Sanayi ve Tarım uygulamaları İçin Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) Test, Kontrol ve Analiz Laboratuvarı Kurma” projesinin imza töreni yapıldı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Gebze Teknik Üniversitesinde, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile “Nükleer Manyetik Rezonans Laboratuvarı kurmak” projesi imza töreni gerçekleştirildi. GTÜ Rektörlük binasından gerçekleştirilen imza törenine Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Nükleer Manyetik Rezonans Laboratuvar proje yürütücüsü Gebze Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bulat Rami ve akademisyenler katıldı.“Projeye yüzde 75 oranında destek sağladık”

İmza Töreni öncesinde açıklamalarda bulunan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, “Üretim alt yapıları 2016 çerçevesinde Gebze Teknik Üniversitemizin sanayi ve tarım uygulamalarına yönelik bu projesini destekleme kararı aldık. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan GTÜ’ nün bu laboratuvarı kurması bizim içinde oldukça önemli, bu sayede bölgemizdeki sanayi altyapısının iyileştirilmesi ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine katkı sunulmasını hedefliyoruz. Ülkemizin sanayi dönüşümü için bölgelerimizde bulunan bu tür analiz laboratuvarlarının geliştirilmesine olan desteğimiz devam edecek. Bu süreçte yüzde 75 oranında projeye destek sağladık. Bu sürecin özel sektöre de katkı sağlayacak önemli bir adım olduğuna inanarak üniversitemize bu konudaki çalışmaları için şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.“Bu projede ülkemizin kalkınmasına önemli katkı veren Marka ajansı ile çalışıyoruz”

Ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda teknolojiler üretmeyi hedeflediklerini belirterek GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “GTÜ, altyapısı bilgi birikimi insan kaynağı ile birlikte vizyonunu çok öteye götürmeyi hedefleyen bir ülkenin, hedefleri doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmek adına bir projeye daha imza atıyor. Bu projede ülkemizin kalkınmasına önemli katkı veren Marka ajansı ile çalışıyoruz. GTÜ olarak ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, gıda ve sağlık, laboratuvar cihazları alanında dışarıya ciddi bağımlılıklarımız var. Ülkemiz bu sorunları çözebilecek karşılığa sahibiz. Biz üniversite olarak yaptığımız protokol ve anlaşmalarla çözüm odaklı projeler sunmaya gayret ediyoruz. Gelecek nesillere bırakacağımız yaşama ortamımızı daha sağlıklı ve kaliteli hale getirmek amacı ile teknoloji üretme gayretindeyiz. Bu projede NMR sistemler ile gıda güvenliğini gıda üretiminde oluşacak insan sağlığını etkileyecek faktörleri miniminize edecek test ve kontrollerin analiz Laboratuvarlarının kurulması sağlayacağız” şeklinde konuştu.“NMR tekniği sayesinde değişik gıda, sanayi, tarım ürünleri test edilecek”

Konuşmaların ardından Sanayi ve Tarım uygulamaları İçin Nükleer Manyetik Rezonans test, kontrol ve analiz laboratuvarı kurmak projesi ile ilgili sunum gerçekleştiren Gebze Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bulat Rami, “Bizim Gebze Teknik Üniversitesinde kurmaya planladığımız laboratuvar NMR tekniği sayesinde değişik gıda, sanayi, tarım ürünlerini test edecektir. Bu laboratuvar sayesinde analizleri kontrol ölçümlerini yapabileceğiz. NMR tekniği, değişik malzemelerin içinde bulunan değişik manyetik momentlerden dolayı enerjik seviye farklarını ölçmeye yöneliktir. Bu şekilde malzeme konusunda çok zengin bilgi elde etmek mümkündür. NMR tekniğinin kullanılabileceği uygulamalar, döküm üretiminde, yağ üretiminde, polimer sanayisinde, petrokimya sanayisinde, gıda sektöründe kullanılabilmektedir. Bizim GTÜ’de kurmayı planladığımız laboratuvar çok değişik sektörlere yönelik olacaktır. Bu laboratuvardan küçük üreticiler, orta büyüklükte ki sanayi kuruluşları ve büyük sanayi kuruluşları faydalanabilecektir. Projemiz yaklaşık 2 yıllık bir projedir. Bu proje sayesinde Türkiye’de bu konuda ilk laboratuvarı kurmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan sunumun ardından GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ile MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, “Sanayi ve Tarım uygulamaları İçin Nükleer Manyetik Rezonans test, kontrol ve analiz laboratuvarı kurmak” projesi için imzaları atarak projenin ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu.